Alarm Sistemleri Ne Kadar Güvenilir? 

ilk dönemden beri hırsızların hedefinde olan evler ve işyerleri, günümüzde alarm sistemi adı verilen güvenlik önlemleriyle korunuyor. Peki, alarmlar bunu nasıl yapıyor? Yani onlara güvenmemiz için hangi güvenlik önlemlerine sahipler?

Alarmlarda Hangi Parçalar Bulunur?

En basit haliyle  alarm sistemleri, kapılara ve bazen de camlara takılan sensörlerin uyarılması durumunda siren sesinin devreye girmesiyle ev ve işyeri sahibini uyaran bir mekanizmaya sahip. Peki, bunu hangi parçalarla sağlıyor?

110 desibellik sesler çıkararak sahibini uyaran siren,
Basınç ve hareket sensörleri,
alarm kumandasıyla veya şifre ile kontrol edilebilmesi için radyo alıcısı,
Enerjisinin kesilmesini önlemek için yedek akü veya  batarya,
Tüm  alarm setini yönetecek kontrol ünitesi.

Alarm Sensörleri Nasıl Çalışır? Nelerdir? Ne İşe Yararlar?

alarmlarının temelini oluşturan sensörler, yerleştirildikleri bölgeye göre adlandırılırlar ve o bölgeden gelecek dış müdahalelere göre sistemim harekete geçmesi için uyarı gönderirler.

Ön kapı, pencre ve diğer kapılar açıldığında devreye giren alarmı kapı sensörleri, en çok tercih edilen güvenlik önlemlerinden biridir. Kapılar kumanda ya da şifre paneli (keyped )olmadan açıldığında devreye girerler.

Alarm sensörleri ise hırsızlara karşı etkili diğer yöntemlerdendir. Çünkü hırsızlar çoğu zaman kapı açmakla zaman kaybetmemek için camları kırmayı tercih ederler. Duvarlara yerleştirilen mikrofonlar da hava basıncındaki değişimleri algılayarak özel bir frekansla sinyal gönderirler. Böylece dışardan ve içerden siren devreye girer.

Sensörler de hırsızların camları duvarları kırması ihtimaline karşı kullanılırlar. Camlar kapalıyken dışarısı ile içerisi arasındaki basınç farkını ölçer. Camlar ya da kapılar zorla açıldığında hava basıncında yaşanan değişime göre alarmını devreye sokar.

İleri düzey  DESİ Alarm setinde bulunan HAREKET Sensörü ise uygulama yapılan herhangi bir haraket devreye girme özelliğine sahiptir. Yani birisi evinize işyerinize girerse, onu kımıldatırsa ya da başka şekilde hareket ettirirse kızılötesi sensörü devreye girerek sirenlerin çalmasını sağlar.

Son olarak eğilme sensörleri de son yıllarda hırsızların çekici kullanarak araba çalmalarını önlemek için geliştirilmiş bir yöntem. Eğim dedektörleri, aracınız kapalıyken açısı değişince devreye girer.

Alarm Kumandası Ne İşe Yarar?

Uzaktan kumandanın en klasik görevi, alarm sistemini açıp kapatmaktır.evinizi ve işyerinizin kapısını kapattıktan sonra kumanda üzerindeki tuşlar ile alarm sistemi aktif hale getirilir ve evinizin işyerinizin kapısı açılmadan önce kapatma tuşuna basılarak devreden çıkarılır. Bunun dışında alarm çaldığında kapatmak da kumandanın görevidir. “Alarm nasıl devre dışı bırakılır?” sorusunun CEVABI sahipleri için en doğru cevabı da alarm kumandası olacaktır kısacası.
Alarm kumandası kopyalama ise zaman zaman profesyonel hırsızlar tarafından denendiği için üreticiler, farklı kod sistemleri ile kumandaları özelleştirme yoluna giderler.

Alarm Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alarm fiyatları, sensörlere ve diğer özelliklere göre değiştiği için ucuz ürünlere yönelmek yerine pahalı ama daha çok önlemi bulunan seçeneklerle ilgilenmek yerinde olacaktır.
Alarm markaları arasında en güvenilir olanları seçmek için kullanıcı yorumları takip edilmelidir.
Satın alınacak Ev İşyeri alarm sisteminin sensör çeşitliliği incelenmeli, iç ve dış koruma sunan modellere ağırlık verilmelidir.