Güvenlik insanların en çok önem verdikleri konulardan biridir. Teknolojinin gelişmesi ile de evde ya da iş yerlerinde güvenlik amaçlı ortaya çıkan alarm sistemleri günler ilerledikçe daha da talep görmeye başlıyor. Can güvenliği kadar mal güvenliği için gereken bu sistemler pek çok insanın tercihi arasında bulunuyor.

Alarm Sitemi

Alarm sistemi özellikle hırsızlık, gasp, soygun ya da tehdit gibi dışarıdaki kişiler ile ilgili talep edilir. Bunun yanı sıra yangın, gaz kaçakları ya da sağlık sorunu gibi durumlarda da kişinin yardımına gidilebilmesini sağlayan elektronik aletin ismidir. Kullanım kolaylığı ile göz dolduran İstanbul Desi Alarm sağladığı güvenlik derecesi ile de yüksek koruma sağlıyor.

Alarm Sisteminin Çalışması

Alarm sisteminin olduğu mekanda herhangi bir istenmeyen durum karşısında örnek vermek gerekir ise; kapının ya da pencerenin açılması, alanda bir hareketlilik yaşanması veya cam kırılma sesi gibi hallerde alarm sistemi devreye girer. Alarm sisteminin de kurma ve kapama işlemleri şifre ile yapılabildiği gibi uzaktan bir kumanda ile de gerçekleşebilir. Günlük, haftalık veya aylık rapor alınabileceği gibi akıllı telefonlara yüklenen uygulama ile de sistemin yönetimi yapılır

Alarm Sistemi Ekipmanları

Alarm sisteminin merkezi olan panel en önemli alarm sistemi ekipmanlarından biridir. Hırsızlık, yangın, gaz kaçağı ve benzeri önemli durumların olduğu anda alarm sinyallerini gerekli kurum ya da kuruluşlara iletir.

Alarm sistemindeki diğer ekipmanlar ise aşağıdaki gibidir;

  • Tuş Takımı
  • Gaz Duman Isı Dedektörleri
  • Harici ve Dahili Siren
  • Manyetik Kontak

Alarm panelinde bulunan dedektör ve siren üniteleri kablolu ve kablosuz şekilde alarm sistemini oluşturur. Duman gaz ve ısı dedektörleri sistem kurulu olmadığında bile 24 saat çalışır, aktif durumda kalır.

Alarm Sistemi ve Yüksek Ses

Alarm konusunda yüksek ses en gerekli olanlar arasında bulunur. Yüksek ses tehlike anında ortaya çıkar ve çevreye uyarı verir. Harici siren denilen olay, mekanın dışına monte edilen sistemdir ve dışarıdan geçenler tarafından görülür. Bu şekilde hırsızların ya da yabancı kişilerin görülmesi ve tanınması da kolaylaşır. Dış mekandaki sistem sireninin kablosunun kesilmesi durumunda bile akü devreye girer ve yine yüksek ses çevreye uyarı verir.